TR | EN
NETLOG LOJİSTİK GRUBU KURUMSAL

BAŞKANIN MESAJI

Her sabah kalktığımızda kendimize şu soruyu soruyoruz: Nasıl daha ileri gideriz? Ve bunu nasıl daha süratli ve daha güvenilir bir şekilde yapabiliriz?

Elbette çok çalışarak, ilkleri gerçekleştirerek ve elbette işimizi yaşayarak...

"En Büyük" Olmanın Sorumluluğu

Değerli Müşterilerimiz, Dostlarımız,

Teknolojik gelişmelerin, her geçen gün hayatımızda daha büyük rol oynadığı 21. Yüzyıl’ın şu günlerinde, bilginin daha hızlı bir şekilde paylaşılabilmesi ve herkese açık olması, ülkelerde ihtilallere varan sonuçlar bile doğurabiliyor. Bazen de, eskiden yaklaşık bir senede dünyaya yayılan ekonomik krizin, tüm ülkelere yayılması için sadece, tek bir gün yeterli oluyor.

Küresel gelişmelerin art arda gerçekleştiği bir dünyada yaşıyoruz. Hayat her geçen gün biraz daha hızlanırken bazen dünün en hızlı firmaları bugünün şartlarında yavaş kalabiliyor. Kimi firmalar da diğerlerinden daha hızlı koşarak, tehditleri fırsata çevirerek liderliği ellerinde tutmayı başarıyorlar. İşte bu yüzden her sabah kalktığımızda kendimize şu soruyu soruyoruz:

Nasıl daha ileri gideriz? Ve bunu nasıl daha süratli ve daha güvenilir bir şekilde yapabiliriz? Elbette çok çalışarak, ilkleri gerçekleştirerek ve elbette işimizi yaşayarak...

Kurulduğumuz ilk günden itibaren hep bu ilkeyi benimsedik. Netlog Lojistik Grubu olarak her ne kadar 4 senedir üst üste Türkiye'nin lider lojistik firması olsak da, bulunduğumuz yeri, henüz daha başlangıç noktası olarak görüyor ve başardıklarımızla henüz, sadece binamızın temelini inşa ettiğimize inanıyoruz.

2008-2009 krizinde dahi yatırımlarına devam eden Netlog Grubu, o günün zor şartlarında 50 milyon dolar yatırım yapmıştır. Araç parkı, insan ve yeni operasyonların oluşumu için yapılan bu yatırımlar, yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı ve yatırımlarımız 2011 ile 2017 yıllarında da büyüyerek devam etti.

Grubumuz her zaman çevreye duyarlı davranmış ve büyük bir maliyete rağmen filosunun tamamını doğaya %86 daha az zararlı emisyon yayan Euro-6 motorlu araçlarla değiştirmiştir. Bugün geldiğimiz noktada, filomuzun %85’i üç yaşın altındadır ve hepsi de çevreye daha az zararlı araçlardan oluşmaktadır. Netlog Lojistik Grubu olarak sadece 2016 senesinde 15 milyon Avro araç yatırımı yapmış bulunuyoruz. Bahsettiğimiz rakam verilen veya taahhüt edilen sipariş değil, fiili araç, yani teslim edilmiş araç yatırımıdır. Bu belki de Türkiye’de bir lojistik firmasının bugüne kadar bir sene içinde yaptığı en büyük araç yatırımıdır.

Şirketlerimiz 2017 senesine de yeni projelere ve ülkelere giriyor. ICL, Avrupa kara taşıma operasyonlarını da büyütmenin yanında Türkiye ve Avrupa arası yapılan taşımalarda çığır açacak bir projeyle 2017‘e merhaba diyecek. ICL, Hollanda'da Avrupa’nın en büyük multimodal taşıma firmalarından biriyle ortak GreenBridge Multimodal B.V.’yi kurdu ve firma daha kurulduğu gün 450 konteyner, 200 kaldırılabilir dorse, 70 mafi ve çok ciddi bir bilgi birikimiyle hayata başladı. Aynı zamanda, tamamı çevre dostu araçlardan oluşan filosu ile Türkiye'nin en büyük kara taşıma firmalarından da olan ICL, hava ve deniz taşıma hizmetleriyle de büyüme politikalarını sürdürüyor. Grubun uluslararası kara ve multimodal taşımalarından sorumlu olan markası ICL, önümüzdeki 2 sene içinde %300’lük organik büyüme hedefi koymuştur.

Aynı şekilde uluslararası arenada koşan diğer şirketimiz, Türkiye’nin en büyük konteyner forwarding firmalarından olan Netlog Global Forwarding Konteyner de deniz piyasasındaki tüm çalkantılara rağmen 2016 senesi 64.000 TEU hedefini gerçekleştirerek, Türkiye ile tüm Asya - Afrika ticaretinde aranan ve çözüm üreten bir firma olmuştur. NGF kendi sektöründe Türkiye’nin en tanınmış firması konumuna gelmiştir.

Özel Projeler bölümümüz, Türkiye ile Orta Asya ülkelerini kara, gemi, tren kombinasyonu ile birbirine bağlamıştır. Bu güzergahta ciddi projeler yürütmekte ve belki de bölgenin en büyük frigo taşıma sistemini yönetmektedir.

PolarExpress (PolarXP) soğuk zincir lojistik firmamız ise her geçen gün hizmet seviyesini daha da yukarılara taşımaktadır. Yeni yatırımlarıyla PolarXP, soğuk zincir gıda lojistiği konusunda Türkiye'nin lider lojistik markası olmuştur. Muğla, Afyon, Samsun, Adana, Erzurum, Bursa, Konya ve İstanbul Hadımköy’de de aktarma merkezlerini oturtarak tüm Türkiye’yi kapsayan 21 depoya ulaşmıştır. Bugüne kadar 100 milyon Avro’nun üstünde yatırım yapılan PolarXP, konusunda istisnasız açık ara lider firma konumuna gelmiş ve tüm Türkiye’de Soğuk Zincir dağıtım ağını kuran, yöneten ilk ve tek kuruluş olmuştur.

Grubumuzun amiral gemisi Netlog Lojistik, her geçen gün bünyesine kattığı yeni müşterilerle büyümeye devam etmektedir. Netlog Lojistik, Grubun soğuk zincir dışında kalan tüm lojistik depolarını ve yurt içi dağıtım sistemini yöneten şirketimizdir. Türkiye’de gıda lojistiği denince akla gelen ilk firma olan Netlog Lojistik, tekstil, otomotiv, teknoloji ve endüstriyel ürün lojistiğinde de ciddi bir yol kat etmiş ve tanınan bir firma olmuştur. Netlog sadece 2016 senesinde Esenyurt’ ta 37.000 m2, Gebze’de 15.000 m2, Konya’da ve Gaziantep'te 10.000'er m2 depo açmış ve 2017’ün Kasım ayında ise Ocak ayında devir almak üzere 50.000 m2’lik yeni bir depo kontratına imza atmıştır.

Tüm bu gelişmeleri, bizleri destekleyen, seven, bizimle yürüyenlerle ve firmalarla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. İnşallah 2017 senesinde tüm dostlarımıza daha da güzel gelişmeler ve haberlerle ilgili bilgiler vereceğiz. Yatırımlarımızın arkasında durmamıza yardımcı olan çok değerli müşterilerimize ve çalışanlarımıza, bize duydukları güven ve desteklerinden dolayı teşekkürü borç biliriz.

Şahap ÇAK
YK Başkanı
NETLOG Lojistik Grubu