TR | EN
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

BAŞKANIN MESAJI


2003 senesinde Nedlloyd Road Cargo İstanbul firmasının satın alınmasıyla başlayan serüvenimiz, her geçen gün daha heyecanlı hale gelerek devam etmektedir. Önce ikiydik sonra 5 kişi olduk, 10, 50, 200 derken bu gün 4.250 çalışanımız oldu. Az uyuduk, çok çalıştık, ciddi yatırımlar yaptık ama her zaman ayağımızı yere sağlam bastık. Yaşadığımız günden çok 3, 5 sene sonrasını düşündük, 10 senelik planlar yaptık. 2009 senesinde, yani 6 sene gibi kısa bir sürede Türkiye'nin en büyük lojistik firması olduk. Birçok kişinin zirve olarak gördüğü ulaştığımız noktayı biz inşa etmeyi planladığımız binanın temeli olarak görüyoruz. Biz kendimizi, süratli büyüyüp çabuk yok olan bir kavak ağacı yerine, yerin altına, yani temelline ciddi yatırım yapan bir çınar ağacı olarak görüyoruz. Bir çınar gibi uzun ömürlü ve yere sağlam basan bir yapı kurmak için çalışıyoruz.

İşte bu mantık bizim "Sürdürülebilirlik Stratejimiz"'e bakışımızı da özetlemektedir. Kurduğumuz bu yapının hem süratli büyüyüp hem de nasıl uzun soluklu olabileceğini tanımlıyoruz. Aynı anda içinde bulunduğu ortama nasıl daha faydalı bir yapı olabileceğini tartışırken bir yandan da ortaklarına yaptıkları yatırımı geri nasıl döndüreceğini tanımlıyoruz. Bizim için bunun takibi ve uygulandığının kontrolü hedeflerin tutturulması kadar önemlidir. NETLOG Lojistik Grubu olarak bünyemizdeki tüm firmalar için aynı planı uyguluyoruz. Her ne kadar firmalarımız değişik isimlerde de olsa hatta değişik müşteri tiplerine de hizmet etse, kurum olarak sürdürülebilirliğe bakışımız tektir. Ortak değerlerimiz sayesinde grup olarak ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda daha büyük bir etki oluşturmayı hedefliyoruz. Firmamızda çalışmak isteyen kişiler NETLOG firması dendiğinde grubumuzun insana bakışını bilerek ve buna güven duyarak hareket edecektir. Halkımız yoldan geçen bir TIR'ımızı gördüğünde veya Depolarımıza baktığında grubumuzun güvenliğe verdiği önemi, çevreye duyduğu saygıyı görmesi ve bilmesi sağlanacaktır. Çalışanlarımız müşterilerimizle konuşurken çalışma ortamlarında duydukları huzuru ve mutluluğu müşterilerimize yansıtacaktır. Sürdürülebilirlik Planımız sayesinde ulaşmak istediğimiz noktayı herkese anons ediyoruz. Planımızı uygularken gerekli tüm yatırımları yapıyor, tüm hedef ve amaçlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bizler bir gün olmasak da firmanın kendi kendine çalışan bir yapı haline gelmesi için çalışıyoruz.

İlk bakıldığında önemsiz gözüken Sürdürülebilirlik Raporu bizim için uygulamaya koyulması şart olan bir plan manasındadır. Biz büyümek istiyor ve bu büyümeyi destekleyecek bir yapı kurmak istiyoruz. İşte bu yapının kurulması için birçok detayın tutulması, raporlanması ve kontrol edilmesi gerekmektedir. İşte bu yüzden NETLOG Sürdürülebilirlik Stratejisinin uygulanması bizim için bir şarttır

Sürdürülebilirlik Kurulu olarak amacımız, NETLOG Sürdürülebilirlik Planının uygulanmasını sağlamak, takibini yapmak ve düzenli olarak NETLOG Yönetim Kuruluna raporlanmasını sağlamaktır.

Gökalp ÇAK
Sürdürülebilirlik Kurulu Başkanı
NETLOG Lojistik Grubu Başkan Vekili